دانستنی‌ها

تاریخ تولید لاستیک خودرو را از کجا بدانیم؟

عمر مفید لاستیک

عمر مفید لاستیک به طور معمول 5 سال از تولید در نظر گرفته میشود  که این عمر برای بعضی لاستیکها کمتر در نظر گرفته میشود (میتوان از مدت زمان گارانتی تایر ها به عمر در نظر گرفته شده از طرف سازنده نیز پی برد) . برای فهمیدن زمان انقضاء تایر ها می بایست از تاریخ تولید تایر ها اطلاع داشت.

تاریخ تولید

تمامی تایر های تولید شده اعم از تایر خودروهای سبک و سنگین-موتور و دوچرخه وهواپیما و… دارای کدی برای تاریخ تولید میباشند.

این تاریخ تولید حتی برای لاستیکهای ایرانی نیز بر حسب تاریخ میلادی میباشند.

کد تاریخ بر روی دیواره لاستیکها در یک کادر بسته حک می شود که شامل 4 رقم می باشد. دو رقم اول هفته تولید و دو رقم دوم سال تولیدمی باشد (در تایرها با تاریخ تولید قبل سال 2000 این عدد 3 رقمی بوده است).

بعضی از کمپانی های تایر سازی کد DOT یا کد سری تولید خود را قبل از تاریخ تولید حک میکنند که بعضا دارای عدد است و باعث اشتباه خواندن تاریخ تولید می شود .به همین دلیل خواندن تاریخ از سمت راست بهترین گزینه برای صحیح خواندن است .

مثال:

**در زیر مثال هایی برای تاریخ تولید تایر ها ذکر شده است.

با توجه به توضیحات ارایه شده ما تاریخ تولید یک عدد چهار رقمی و در یک کادر بسته است اما در تایر فوق در کادر بسته عبارت  xyz1016 درج شده است. عبارت xyz کد سری تولید این لاستیک است و چهار رقم بعدی تاریخ تولید، دو رقم اول (16) از راست سال تولید است که سال 2016 را بیان میکند و دو رقم دوم از راست (10) هفته تولید لاستیک است . یک سال کلا 52 هفته است بنابراین این لاستیک اوایل برج سوم (هفته دهم)سال 2016 تولید شده است.

با توجه به توضیحات ارایه شده ما تاریخ تولید، یک عدد چهار رقمی و در یک کادر بسته است اما در تایر فوق در کادر بسته عبارت  x002613 درج شده است. عبارت x00 کد سری تولید این لاستیک است و چهار رقم بعدی تاریخ تولید، دو رقم اول (13) از راست سال تولید است که سال 2013 را بیان میکند و دو رقم دوم از راست (26) هفته تولید لاستیک است . یک سال کلا 52 هفته است بنابراین این لاستیک (هفته 26)سال 2013 تولید شده است.

لیست محصولات به تفکیک برند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *