لاستیک های خود باد شونده یا Self Inflating Tires

لاستیک های خود باد شونده یا Self Inflating Tires

آخرین باری که باد لاستیک خود را چک کردید کی بود؟

در دنیای همیشه در حال توسعه فناوری خودرو، تایرهای پیشرفته، طرز تفکر ما در مورد نگهداری و ایمنی تایر را متحول می کنند. در این بلاگ، به دنیای هیجان‌انگیز لاستیک‌های خود باد شونده می‌پردازیم، نحوه عملکرد آن‌ها، مزایای آن‌ها و اینکه چرا می‌توانند آینده رانندگی ایمن‌تر و راحت‌تر باشند را بررسی می‌کنیم و در ادامه یک نمونه دستگاه تنظیم باد اتوماتیک را پیاده سازی خواهیم کرد.

تاریخچه

مفهوم تایرهای خود باد شونده چندین دهه است که وجود داشته است، اما در اوایل دهه 2000 توسط ارتش ایالات متحده رایج شد. این فناوری بیشتر توسط شرکت هایی مانند گودیر میشلین و بریجستون توسعه داده شد که سیستم های تایر خود باد شونده را برای وسایل نقلیه تجاری و خودروهای سواری معرفی کرده اند.

لاستیک های خود باد شونده چگونه کار می کنند؟

لاستیک های خود باد شونده یا Self Inflating Tires

جادوی لاستیک های خود باد شونده در فناوری پیشرفته آنها نهفته است. این لاستیک ها مجهز به سیستم نظارت بر فشار داخلی هستند که به طور مداوم فشار تایر را هنگام رانندگی ارزیابی می کند. اگر سیستم هر افت فشاری را کمتر از سطوح توصیه شده تشخیص دهد، به طور خودکار یک پمپ داخلی را فعال می کند تا لاستیک را مجدداً به فشار مطلوب برساند.

به طور دقیقتر اگر بخواهیم توضیح بدهیم: همانطور که در عکس بالا نشان داده شده است، یک سنسور با رگولاتور در لاستیک زمانی که فشار باد تایر به زیر یک نقطه از پیش تنظیم شده کاهش می یابد, باز می شود تا جریان هوا به لوله پمپاژ جریان یابد. همانطور که لاستیک می چرخد، تغییر شکل , لوله را صاف می کند و هوا را از طریق تایر به دریچه ورودی و سپس به داخل حفره لاستیک فشار می دهد.

مزایای استفاده از لاستیک های خود باد شونده

 1. ایمنی اول: لاستیک باد شده برای ایمنی بیشتر در جاده ضروری است. لاستیک های خود باد شونده به جلوگیری از تصادفات ناشی از کم باد شدن لاستیک ها کمک می کند، که می تواند منجر به کاهش کشش، مسافت ترمز طولانی تر و افزایش خطر انفجار شود.
 2. افزایش طول عمر لاستیک: حفظ فشار صحیح تایر باعث افزایش عمر لاستیک شما می شود.
 3. بهره وری سوخت بهبود یافته: لاستیک های باد شده مناسب, مقاومت غلتشی را کاهش می دهند. بنابراین وسیله نقلیه شما برای حرکت به سختی کار نمی کند. این به معنای بهبود بهره وری سوخت و صرفه جویی در هزینه در پمپ است.
  • گودیر در یک انتشار خبری توضیح داد که برای هر 10 psi (پوند بر اینچ مربع) فشار از دست رفته، برای مثال، یک درصد کاهش بر حسب مایل در گالن وجود دارد.
 4. بازتعریف راحتی: با کنترل دستی فشار باد لاستیک ها و مراجعه به تایر فروشی برای باد کردن لاستیک های خود خداحافظی کنید. تایرهای خود باد شونده از همه اینها مراقبت می کنند و به شما این امکان را می دهند که بر لذت بردن از رانندگی تمرکز کنید.

آیا اصلا خودرویی با لاستیک خود بادشونده استفاده میکند؟

بله، برخی از خودروها به عنوان آپشن کارخانه مجهز به لاستیک های خود باد شونده هستند. با این حال، فناوری تایر خود باد شونده نیز به عنوان یک ارتقاء پس از فروش در بازار ازاد قابل دسترس است و به مالکان خودروهای موجود اجازه می دهد از مزایای آن بهره مند شوند.

چگونه یک بادکننده لاستیک اتوماتیک بسازیم؟

بادکننده لاستیک اتوماتیک

ما تصمیم گرفتیم با استفاده از یک رگولاتور هوای درون خطی قابل تنظیم، دستگاه باد لاستیک اتوماتیک خود را بسازیم!! همراه ما باشید …

یک رگولاتور خطی معمولی هوا به شما امکان می‌دهد PSI مورد نظر را روی یک بادکننده لاستیک تنظیم کنید، کمپرسور هوا خود را وصل کنید و دور شوید. هنگامی که PSI لاستیک به سطح از پیش تعیین شده برسد، رگولاتور جریان هوا را به طور خودکار متوقف می کند.

در این پروژه قبل از یافتن اینکه چه چیزی برای ما بهتر کار می کند، مقداری آزمایش لازم دارد. نکته کلیدی این است که اول با انتخاب رگولاتور خود شروع کنید، سپس لیست قطعات خود را از اندازه خروجی های موجود در رگولاتور خود بسازید.

آنچه نیاز دارید:

 1. یک تنظیم کننده (رگولاتور) درون خطی
 2. 3 × 3/8 اینچ شلنگ لاستیکی زرد 250 PSI
 3. دوشاخه آزاد کننده سریع برنجی نر 1/4 اینچ
 4. نازل باد با اهرم قفل
 5. هوا سنج. بسیاری از رگولاتورها با یک هوا سنج خواهند بود. فقط مطمئن شوید که رشته های گیج با پورت موجود تنظیم کننده مطابقت دارند و بالاتر از حداکثر PSI لاستیک شما ثبت شود.
بادکننده لاستیک اتوماتیک

برای شروع، دوشاخه آزاد کننده سریع نر برنجی را به سمت ورودی تنظیم کننده وصل کنید.

یک طرف شلنگ خود را به سمت خروجی رگولاتور و طرف دیگر را به نازل باد با اهرم قفل خود که در انتهای شلنگ است وصل کنید.

برای جلوگیری از نشت هوا در محل اتصال، قبل از اتصال همه چیز، از کمی نوار تفلون یا درزگیر لوله روی رزوه‌ها استفاده کنید.

اگر قصد دارید از گیج استفاده کنید، آن را به یک پورت باز روی رگولاتور خود وصل کنید.

اکنون با در نظر گرفتن دستو عمل استفاده از رگولاتور خود، ان را روی PSI مورد نظر قرار دهید. بسته به تنظیم کننده، این ممکن است کمی آزمون و خطا داشته باشد.

با اطمینان از همه چیز مونتاژشده، بادکننده لاستیک اتوماتیک خود را به کمپرسور خود وصل کنید و آن را روی تایر زاپاس خود تست کنید تا مطمئن شوید که در PSI مورد نظر متوقف میکند.

به جای اینکه تا 10 دقیقه در کنار هر لاستیک بنشینیم، اکنون می‌توانیم بادکننده لاستیک پرکننده خودکار خود را به پمپ خود وصل کنیم، چاک قفل را به میل سوپاپ وصل کنیم، کمپرسور را راه‌اندازی کنیم و به کارهای دیگری بپردازیم.

منبع TIRE EASY , NBCNEWS