دانستنی‌ها

offset رینگ اسپورت چیست؟

 تغییر در نوع و سایز رینگ اسپورت موجود بر روی خودرو و جایگذین نمودن رینگ های غیر شرکتی بسیار متداول گردیده است واز طرفی تغییر رینگ از رینگ آهنی به رینگ اسپورت یکی از روشهای تبدیل خودرو به یک خودرو اسپورتی میباشد.رینگ‌ها علاوه بر زیبایی بصری ، نقش موثری در افزایش عملکرد برای تبدیل شدن به نمونه اسپرت دارند ولی برای انتخاب مناسب رینگها بر اساس فاکتورهایی میبایست انجام پذیرد.

از جمله مواردی که میبایست در انتخاب رینگ اسپورت در نظر گرفت offset رینگ میباشد که به تفصیل در زیر مورد بررسی قرار میگیرد.

Offset

فاصله بين وسط رينگ تا محلي از رينگ که بر روي ديسک پيچ مي­شود را Offset مي­گويند. سه نوع مختلف Offset وجود دارد که در زير مي­بينيد.

حالتZero:

offset حالت صفر مدلی است كه محل پيچ شدن چرخ­ها دقيقا در وسط رينگ قرار دارد.

حالتPositive:

offset مثبت مدلی است که بيشتر خودروها و خصوصاً خودروهاي ديفرانسيل جلو ، دارا هستند و در اين حالت پهناي چرخ و خط فرضي وسط رينگ به سمت داخل گلگير متمايل مي­شود.

مزيت اين نوع رينگ‌ها، پيشگيري از برخورد تاير با لبه گلگير و پيشگيري از فشار آمدن به بلبرينگ چرخ و پيچ­هاي چرخ میباشد.

حالتNegative:

offset منفی مدلی است که بعضي از رينگ­هاي اسپرت دارا هستند و پهناي چرخ به سمت خارج خودرو متمايل است.

مزيت اين نوع رينگ­ها پهن ­تر شدن خودرو و پايداري بيشتر خودرو مي­باشد و به دليل حالت تورفتگي، ظاهر زيباتري نيز دارند.

اما عيب آنها، فشار آوردن بر روي بلبرينگ چرخ، فشار زياد بر پيچ­هاي چرخ و همچنين احتمال برخورد تاير به داخل گلگير در هنگام پيچاندن فرمان و برخورد قسمت خارجي تاير با لبه گلگير مي­باشد.

البته اين معايب براي خودروهايي که به صورت استاندارد، رينگ­هاي Negative Offset داشته باشند وجود ندارد و فقط زماني که جايگزين رينگ Positive Offset مي­شوند، پديد مي ­آيد.

تغییر در offset

زماني که ميزان Offset از حالت استاندارد خارج شود، تغييراتي در نحوه هندلينگ خودرو به وجود می آید. زماني که از رينگي با اندازه مشابه اندازه قبلي استفاده مي­کنيم، لازم است که Offset رينگ جديد، دقيقا با Offset استاندارد برابر باشد.

اما زماني که پهناي رينگ تغيير مي­ یابد ، ديگر مقدار Offset قبلي قابل قبول نيست و بايد نسبت به ميزان فضاي موجود در پشت تاير، همچنين فاصله تا لبه گلگير و سايز تاير و رينگ، Offset مطلوب مشخص گردد.

به طور کلي  Offset نبايد بيشتر از 20درصد از حالت استاندارد کارخانه سازنده خودرو خارج شود. همچنين فاصله رينگ جديد با متعلقات سيستم ترمز نبايد کمتر از 3mm باشد.

offset مثبت یا منفی(ET)

 Offset را باحروف اختصاري ET به همراه يک عدد دو رقمي (به ميلي­متر) که معرف ميزان مثبت يا منفي بودن Offset است را نشان مي­دهد. مثلاً ET20 يعني 20ميلي­متر آفست مثبت.

اثرات تغییر offset

افزايش بيش از حد پهناي تاير باعث گيرکردن تاير به گلگير، پارگي تاير، افزايش مصرف سوخت و انتقال بيشتر ضربات دست­اندازها به اتاق مي­شود و استهلاک بيشتر و سفتي فرمان را نيز سبب مي­شود اما در عوض کنترل بهتري را در اختيار راننده قرار مي­دهد و در پيچ­ها نيز بسيار راحت­تر عمل می­کند.
در مقابل تايرهاي پهن، تايرهاي باريک­تر کنترل کمتري دارند و در پيچ­ها ضعيف­ تر عمل مي­ نماید، اما ضربات وارده به اتاق را نيز کاهش مي­دهند.
از نظر ارتفاع تاير نيز، تايرهاي با ديواره کوتاه، کنترل بهتري داشته و فرمان خودرو سريع­تر و نرم­تر پاسخ مي­دهد.

 

پست های مرتبط