دانستنی‌ها

TPMS (سنسور نشانگر درجه باد) چیست؟

سنسور باد

 

در خودروهای آپشن دار امروزی آپشنی به نام TPMS یا همان سنسور باد وجود دارد که میزان باد لاستیکها را به راننده نشان میدهد.

TPMS  مخفف tire pressure monitoring system می باشد .

 

مکانیزم سیستم TPMS  دو نوع می باشد.

نوع اول سنسور توپی :

بر اساس میزان مسافتی است که به ازای هر دور چرخیدن تایر ها طی می کند.سنسور های این نوع سیستم بر روی توپی قرار گرفته است که میزان دوران را اندازه گیری کرده و اطلاعات را به کامپیوتر مرکزی ارسال مینماید.

بطور مثال وقتی یک خودرو در جاده با سرعت ثابتی حرکت میکند همه چرخها با سرعت یکسانی در حال دوران می باشند ولی وقتی یکی از لاستیک ها کم باد باشد ارتفاع فاق آن کمتر می شود و در هر دور چرخیدن مسافت کمتری را طی میکند(تصور کنید که چرخ یک سایز کوچک تر شده است) و چون هر چهار چرخ به خودرو وصل می باشند چرخ کم باد برای جبران باید با سرعت بیشتری نسبت به چرخ های دیگر بچرخد. کامپیوتر مرکزی اطلاعات ارسالی از سنسورهای توپی ها را محاسبه کرده و اگر میزان دوران با هم برابر نباشد چراغ کم باد بودن لاستیک روشن می شود.

این سیستم به علت ایراد هایی که داشت تقریبا منسوخ شده است

۱- هنگامیکه هر چهار چرخ به علت عدم تنظیم باد در مدت طولانی کم باد شده باشند سیستم قادر به تشخیص نمی باشد.

۲- هنگامیکه چراغ روشن شده باشد و باد تنطیم شود باید مسافتی طی شود تا سیستم تشخیص دهد که ایراد رفع شده و در حالت سکون قابلیت تشخیص ندارد.

 

نوع دوم سنسور والفی :

در این نوع قطعه الکترونیکی کوچکی به انتهای والف که داخل محفظه باد لاستیک قرار دارد بسته می شود و توسط آن میزان فشار باد داخل لاستیک به گیرنده ای که داخل گلگیر خودرو قرار دارد مخابره می شود.و از طریق کامپیوتر مرکزی بررسی و به قسمت آمپر ها مخابره می شود.

بنا به امکانات هر خودرو برخی فقط کم باد یا پر باد بودن را نشان میدهد و یرخی فشار باد داخل هر لاستیک را بطور مجزا نشان می دهد.

ایرادات سنسور والفی : 

از جمله ایراداتی که کارشناسان برای این مدل مطرح نموده اند می توان به ضریب خسارت این نوع سنسور اشاره کرد

1-به علت نصب سنسور در پشت والف و اینکه این محل در هنگام تعویض لاستیک در معرض خطا قرار میگیرد و کوچکترین خطای اپراتور در هنگام تعویض لاستیک موجب شکستن این سنسورها میگردد

2- در برخی از اتومبیل ها هر سنسور فقط با گیرنده خاص خود در گلگیر مشخص ارتباط برقرار میکند و در هنگام جابجایی چرخشی لاستیکها این ارتباط مختل میگردد و یا بعضا چرخ نشان داده شده در نمایشگر صحیح نمی باشد.

با درنظر گرفتن تمام موارد سنسور والفی بسیار بهتر و کابردی تر از نوع سنسور توپی میباشد.

 

 

 

لیست محصولات به تفکیک برند

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

یک فکر در & ldquo؛ TPMS (سنسور نشانگر درجه باد) چیست؟ & rdquo؛

 1. مهدي فراهاني گفت:

  سلام
  قسمت پايين والف كه پيچ بسته ميشه هنگام تعويض لاستيك شكسته است، بايد كلش رو عوض كنم يا ميشه قطعه شو پيدا كرد؟

 2. میهن تایر گفت:

  با سلام
  بستگی داره از کجا شکسته باشه. با دفتر میهن تایر تماس بگیرید راهنمایی میکنن

 3. arad گفت:

  قیمت سنسور باد جک اس 5 چنده؟؟؟

 4. سلام
  جهت استعلام قیمت سنسور لطفا با دفتر تماس بگیرید.

نظرات بسته شده است